Organizując warsztaty chcieliśmy zainspirować osoby, zajmujące się edukacją młodzieży, do poszerzenia tematyki prowadzonych przez siebie zajęć o problematykę zanieczyszczenia powietrza.
Podczas warsztatów wykorzystany został mierniki jakości powietrza zakupione przez Gminę Jabłonna w ramach projektu „Edukacja ekologiczna w gminie Jabłonna w 2018 r. realizowana w Zespole Szkół w Jabłonnie” finansowanego ze środków WFOŚiGW w Lublinie . Przy jego użyciu dzieci ze szkoły będą mogły prowadzić systematyczne badania jakości powietrza w ich najbliższym otoczeniu i podejmować stosowne działania w momencie przekroczenia wartości stężenia pyłów PM 2.5 oraz PM 10 w powietrzu odpowiedzialnych za powstanie smogu.
Powietrze jest jednym z niezbędnych do życia elementów środowiska. Jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego musimy dbać o jego czystość.
W społeczeństwie panuje mylne przekonanie, że za zanieczyszczenie powietrza odpowiada głównie przemysł, jednak to w znacznym stopniu mieszkańcy danego terenu powodują pogorszenie jego jakości, co wyraźnie można zaobserwować w sezonie grzewczym, podczas którego odnotowuje się najwyższe wskaźniki zanieczyszczeń, a przejrzystość powietrza wyraźnie maleje.
Zwiększenie świadomości na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza oraz wpływu stanu powietrza na nasze zdrowie wymaga prowadzenia edukacji ekologicznej.