- w okresie letnim i występującymi wysokimi temperaturami powietrza istnieje konieczności codziennego poboru ciepłej wody użytkowej, która jest produkowana w instalacjach solarnych. W okresie letnim przy braku odbioru ciepła temperatura w kolektorze może przekraczać 200 °C. W takiej sytuacji cała woda z kolektora oraz przewodów rurowych będących w najbliższym sąsiedztwie urządzenia może nagrzać się do ponad 100 °C. W związku z tym użytkownicy muszą zapewnić odbiór ciepłej wody
- przed wyjazdem na urlop lub nieobecności w domu powyżej dwóch dni włącz funkcje urlopową (nocne wychładzanie) – co zapobiegnie jej uszkodzeniom w przypadku braku rozbioru ciepłej wody w okresie silnego nasłonecznienia (w domu nie ma nikogo )
- brak odbioru ciepłej wody w dni słoneczne powoduje przegrzanie układu solarnego co skutkuje wprowadzeniem układu w stan awaryjny (alarm), wyłączenie się pompy układu solarnego w celu uniknięcia jej uszkodzenia poprzez rozgrzany do wysokich temperatur czynnik grzewczy (glikol), wspomniany przegrzew powoduje również zapowietrzenie układu, wypalenie uszczelek na przyłączach i w konsekwencji może powodować rozszczelnienie układu glikolowego.
- zestawy solarne zostały zaprojektowane i dobrane wg. deklaracji ilości mieszkańców w poszczególnych nieruchomościach a co za tym idzie pod kątem średniego zużycia ciepłej wody na mieszkańca, która wynosi 45 – 50 litrów na osobę dziennie.
- w instalacjach, które nie są wyposażone w układ zasilania awaryjnego lub w przypadkach wyłączenia energii elektrycznej powyżej pięciu godzin wskazane jest przykrycie kolektorów plandeką lub innym materiałem, który odizoluje powierzchnię absorbera od promieni słonecznych.
- zalecamy wyłączenie zasilania stacji pompowej podczas burzy (wyciągnięcie wtyczki z gniazdka elektrycznego) w związku z możliwością powstania przepięć w sieci elektrycznej podczas burzy które mogą doprowadzić do uszkodzenia sterownika Po ustaniu burzy i włączeniu zasilania instalacja powróci do normalnej pracy. Naprawa uszkodzeń instalacji w wyniku wyładowań atmosferycznych nie są objęte gwarancją, uszkodzenia mogą być usuwane w ramach polisy ubezpieczeniowej
- instalacja posiada możliwość regulacji temperatury wody wypływającej z zbiornika poprzez zawór antypoparzeniowy
- należy na bieżąco kontrolować pracę instalacji solarnej i zapoznać się z instrukcją obsługi sterownika solarnego.
Informujemy, że jeśli instalacja nie będzie jej obsługiwana zgodnie z instrukcją, użytkownik poniesie koszty naprawy serwisowej urządzeń solarnych, które zostały uszkodzone w wyniku przegrzania instalacji.