Projekt Gminnej Biblioteki publicznej w Jabłonnie "Czytelnia pod Chmurką": http://spolecznik20.pl/spoldzielnia-pomyslow/185
Akcja promująca czytelnictwo, która "odczaruje" czytelnie, raczej zapomniane lub kojarzące się z raczej mało przyjaznym miejscem w którym trzeba zachować ciszę, nie można wnosić niczego do picia czy jedzenia. Czytelnia będzie znajdować się na wolnym powietrzu będą tu wypożyczane książki tradycyjnie, ale będzie też specjalny regał z książkami, które będzie można wypożyczać na zasadzie bookcrossingu (nieodpłatne przekazywanie książek poprzez zostawianie ich w miejscach publicznych) - będzie można przyjść wybrać jakąś książkę zacząć czytać na miejscu i wziąć ją ze sobą do domu, dobrze widziane będzie zostawienie książki od siebie dla innych. Działanie nasze będzie miało na celu wypromowanie biblioteki jako miejsce przyjazne dla wszystkich, miejsce gdzie można pogadać nie tylko o książce, spotkać znajomego, sąsiada, poczytać dziecku lub po prostu odpocząć. Proponujemy letni kontakt z książką w przestrzeni publicznej w zaadoptowanej na ten cel przed biblioteką w naszej miejscowości. Miejsce, gdzie będzie można wypożyczyć, zostawić lub tylko przejrzeć książkę, podzielić się zdaniem na jej temat, spotkać innych sympatyków słowa pisanego a także miejsce spotkań towarzyskich, zabaw z dziećmi. Zaproponujemy też codzienną prasę, prasówka na świeżym powietrzu dla wszystkich. Letnia czytelnia pod chmurką będzie czynna nie tylko w dniach i godzinach otwarcia biblioteki, będzie tu można pobyć zawsze, jeżeli tylko pogoda na to pozwoli. Aby nasze marzenia o czytelni pod chmurką się spełniły potrzebujemy posadzić przed naszą biblioteką kilka pięknych, pachnących krzewów, przydałyby się kolorowe ławeczki, stoliki, półka do bookcrossingu,chroniące przed słońcem parasole. I koniecznie stojaki na rowery, bo spora część naszych czytelników dociera do nas rowerami.
Projekt Grupy Inicjatywnej Skrzynice "Teatr Wielkiego Ambarasu": http://spolecznik20.pl/spoldzielnia-pomyslow/184
W małej wsi Skrzynice w woj. lubelskim, spotkała się grupa mieszkańców zmęczonych codziennymi obowiązkami i zrodził się pomysł na wspólny występ rodziców wraz z dziećmi w szkolnym przedstawieniu. Nazwę Teatr Wielkiego Ambarasu wymyśliła nauczycielka historii, ze Szkoły Podstawowej w Skrzynicach, która jest też naszym reżyserem. Pierwsze przedstawienie pt: "Rzepka" Jana Brzechwy odbyło się podczas zabawy choinkowej. Najbardziej zaskoczyło nas to, że zainteresowane spektaklem były nie tylko dzieci, ale także okoliczna młodzież oraz seniorzy. Pytano nas, kiedy kolejny występ. Naszym celem jest, integracja społeczności lokalnej we wsi Skrzynice oraz rozwijanie wyobraźni nie tylko dzieci, lecz i starszych grup wiekowych. Chcemy pokazać, że oderwanie się od rzeczywistości i urozmaicanie swojego życia, poprzez przedstawianie bajek dla dzieci poprawia samopoczucie i kontakt z najbliższymi. Fundusze pozyskane z konkursu, chcielibyśmy przeznaczyć na stroje, scenografię i charakteryzację aktorów do kolejnych przedstawień i warsztatów szkoleniowych.