Choroby gruczołu krokowego są coraz powszechniej występującymi schorzeniami – co drugi mężczyzna po 50 roku życia ma problemy z prostatą. W krajach o wyższej świadomości zdrowotnej badanie prostaty stanowi rutynowy element profilaktyki zdrowotnej – tylko regularne badania są w stanie uchronić przed najbardziej niebezpiecznym, rozwijającym się często bezobjawowo, nowotworem prostaty. Dodatkowym problemem jest to, iż dla wielu mężczyzn jest to temat wstydliwy i kojarzy się z koniecznością wykonania nieprzyjemnego badania per rectum. Jednak rutynowa kontrola prostaty jest możliwa przy wykorzystaniu testów krwi. Stanowią one łatwy i bezinwazyjny sposób umożliwiający wczesne wykrycie zmian w obrębie gruczołu krokowego.
Choroby gruczołu krokowego dzieli się na trzy zasadnicze grupy:
- Stany zapalne występują zarówno u ludzi młodych, jak i starszych. Przyczyną choroby są powszechnie występujące drobnoustroje.
- Łagodny rozrost gruczołu krokowego polega na powiększeniu gruczołu krokowego, co w konsekwencji powoduje nasilające się zaburzenia funkcji oddawania moczu.
- Rak prostaty jest coraz powszechniej występującym nowotworem wśród mężczyzn w średnim wieku.
Często wczesnym etapom choroby nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, dlatego tak ważne jest poddawanie się corocznym badaniom profilaktycznym. Dlatego Gminny Ośrodek w Krzczonowie oraz w Jabłonnej zapraszają 18 lipca na bezpłatne badania prostaty (PSA).