Nasz dom lub mieszkanie to zgromadzony dorobek wielu lat pracy, dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamaniem. Policjanci doradzają jak uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji i jak chronić własne mienie.
Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym:
- zabezpiecz go poprzez okratowanie okien i piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku;
- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych poprzez które łatwo można dostać się do domu;
- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek
z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa; - zapisz numery fabrycznie wartościowych przedmiotów(komputer, telewizor, kamera, spawarka, silnik, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne itp.); oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to szansę ich odzyskania.
Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu:
- wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe- wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy;
- doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy;
- w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie
przeciwwyważeniowe; - w mieszkaniach w bloku warto jest obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi;
- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi- włamywacz unika miejsc oświetlonych;
- mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe- warto pomyśleć
o zamontowaniu w nich dobrych klamek ( pojawiły się klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykły zasuwek; - doskonałym zabezpieczeniem, są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.
Poznaj swojego sąsiada:
Dobrze znający się zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.
Poinformuj policję, gdy:
- zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;
- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
- zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
- zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu.
Kradzież kabli telekomunikacyjnych:
Wielokrotnie do tego typu kradzieży dochodzi na terenach wiejskich, poza głównymi traktami komunikacyjnymi. Pojawiają się one również na terenie Gminy Jabłonna. Złodzieje po takich kradzieżach najczęściej wypalają skradzione przewody w miejscach swojego zamieszkania i są widoczni dla sąsiadów. Jednak najczęściej nie reagują w myśl źle pojętej „solidarności” sąsiedzkiej nie informują o tym policji. Skradzione i wypalone przewody sprzedawane są w punktach skupu złomu za cichym zezwoleniem ich właścicieli, co tylko nakręca ten przestępczy proceder. Wnioski te zostały wyciągnięte na podstawie analizy prowadzonych spraw.
Policja apeluje do mieszkańców o obserwowanie i informowanie policji, nawet anonimowo, w przypadku zauważenia osób nieuprawnionych, które otwierają, zaglądają lub wynoszą urządzenia czy elementy ze studzienek i kanałów telekomunikacyjnych. Należy mieć również na uwadze czy osoby „kręcące się” przy słupach telekomunikacyjnych i samochody stojące na poboczu.
Tylko wspólne działania, a także współpraca osób skupujących złom może doprowadzić do zmniejszenia tego typu kradzieży. Każdy mieszkaniec mający wiedze na temat osób trudniących się kradzieżami przewodów, czy tez innych metalowych przedmiotów, może zgłaszać anonimowo takie informacje na policję.
Jeżeli zauważysz coś niepokojącego REAGUJ I POWIADOM Policję dzwoniąc na numer 997 lub 112. Telefony alarmowe są do Twojej dyspozycji.