W tym roku Zespół obchodzi czterdziestolecie istnienia. Panie od lat kultywują i przekazują niematerialne dziedzictwo kultury ludowej Polski. Panie prezentując pieśni swojego regionu wspierają zachowanie tradycji mikroojczyzny, kultywują wiejskie tradycje obrzędowości związane ze świętami kościelnymi i świeckimi, odtwarzają, w kontekście kulturowym i edukacyjnym, niefunkcjonujące w przestrzeni wsi obrzędy i zwyczaje poprzez prezentacje, opowiadania oraz angażowanie społeczności do realizacji tychże obrzędów.
ZŚKGW to również działaczki społeczne: panie aktywnie włączają się w obchody świąt oraz organizację wydarzeń na terenie gminy. Zasadnicza działalność Tuszowianek to przekazywanie tradycji: występują w gminie i poza nią. Tuszowianki otwarte są na wymianę międzypokoleniową – odbywają spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach, przyjmują inne grupy śpiewacze zarówno koła gospodyń jak i młode zespoły rekonstruujące muzykę tradycyjną. Członkinie Zespołu są otwarte na dzielenie się „na żywo” – pokazują to liczne ich spotkania z osobami i zespołami badającymi i wykonującymi muzykę tradycyjną. Dzięki temu pieśni żyją nie tylko na terenie gminy i w jej okolicy.
Panie z ZŚKGW kultywują obrzędy również w życiu codziennym poprzez liderowanie w śpiewaniu majówek i innych nabożeństw związanych z rokiem liturgicznym. To tradycja przekazywana ustnie. Zespół Tuszowianki postarał się również o przekaz tradycji zapisany, dostępny wszystkim zainteresowanym - w 2001 roku została wydana Monografia ZŚKGW „Oj, nade wsią ruciany wianeczku”, w której opracowano historię i skład zespołu, zapisano teksty, notacje nutowe pieśni z bogatego repertuaru Zespołu.