Karta informacyjna
Zawarcie małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnoprawnymi – zaświadczenie do ślubu konkordatowego
1. Sprawę załatwisz w:
- Urząd Stanu Cywilnego, pokój nr 2, tel. 81 440 90 41.
2. Dokumenty i załączniki wymagane do złożenia:
- Pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa złożone przed Kierownikiem USC lub polskim konsulem.
- Postanowienie sądu rodzinnego zezwalającego małoletniej kobiecie zawrzeć małżeństwo (dotyczy małoletnich, które ukończyły 16 rok życia).
- Cudzoziemiec składa następujące dokumenty wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego: odpis aktu urodzenia, jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim – odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia oraz dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo (zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą) lub prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca z przedłożenia takiego dokumentu.
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
3. Dokumenty do wglądu:
4. Termin załatwienia sprawy:
- Maksymalnie do 10 dni zostanie wydane zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.
5. Opłaty:
- 84,00 zł za sporządzenie aktu małżeństwa.
6. Tryb odwołania:
- Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia wydania zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, powiadamia na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika urzędu stanu cywilnego, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego, właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania czynności.
7. Uwagi:
- Zawarcie małżeństwa następuje zgonie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Narzeczeni chcący, by zawierane przez nich małżeństwo wyznaniowe wywierało skutki w prawie polskim, muszą złożyć duchownemu zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie wydaje się na podstawie w/w dokumentów i zapewnień, o których mowa wyżej. Zaświadczenie wydaje dowolnie wybrany kierownik urzędu stanu cywilnego. Jego ważność opatrzona jest terminem 6 miesięcy. Po upływie tego terminu zaświadczenie traci moc.
- Duchowny przekazuje do urzędu stanu cywilnego przed upływem 5 dni od zawarcia małżeństwa, zaświadczenie zawarcia małżeństwa i zaświadczenie wydane przez kierownika urzędu stanu cywilnego, na podstawie którego sporządza się akt małżeństwa.,
8. Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy,
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
9. Klauzula informacyjna:
Administratorem danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Gminy Jabłonna jest Wójt Gminy Jabłonna z siedzibą Jabłonna-Majątek 22, 23-114 Jabłonna-Majątek. Podanie danych jest obowiązkowe i wynika z przepisów prawa, o których mowa w pkt. 8 Karty Informacyjnej. Dane będą przetwarzane w celu określonym w nazwie sprawy na początku niniejszej Karty Informacyjnej. Informujemy jednocześnie, że każdy właściciel danych ma prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.
Karta informacyjna - Zawarcie małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnoprawnymi – zaświadczenie do ślubu konkordatowego, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [151.05 KB]