Koło w Jabłonnie Drugiej powstało w 1965 roku. Założycielką była Helena Mazurkiewicz, funkcję przewodniczącej pełniła 19 lat. Do Koła swego czasu należało około 60 osób. Panie brały udział w dożynkach gminnych i kościelnych, a także w różnych festynach. Stroje szyły same - kolorowe spódnice, białe bluzki, chustki z frędzlami. Koło było pod opieką Ośrodka Doradztwa Rolniczego, organizowane były wycieczki np. do Warszawy - zwiedzanie miasta, jak również udział w "Podwieczorku przy mikrofonie". Panie brały udział w kursach szycia, cukierniczych i masarskich. Gdy przy Urzędzie Gminy powstał Gminny Ośrodek Kultury nad Kołami opiekę merytoryczną zaczęła sprawować pani dyrektor Teresa Skwarzyńska. Od początku Koło bierze udział w Przeglądach Zespołów Śpiewaczych w gminie, wybierając i kultywując najstarsze piosenki z regionu. W książce "Z pieśnią przez Gminę Jabłonna" jest część piosenek jakie panie mają w swoim repertuarze. W swoim dorobku Koło ma dwa widowiska "Darcie pierza" oraz "Pieczenie chleba", za które otrzymało nagrody i wyróżnienia. Od początku organizowania w naszej gminie zbiórki na "Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy" Koło aktywnie bierze w niej udział: piecze ciasto i sprzedaje w kawiarence, przekazują rękodzieła na loterię i licytacje a uzyskane fundusze trafiają na ten szczytny cel.
Obecnie przewodniczącą Koła jest Krystyna Lipska, panie mają stroje krzczonowskie, w których występują. Zostały one sfinansowane częściowo przez Urząd Gminy, a częściowo przez zarobione fundusze koła od 1998 roku. W roku 2013 Panie miały możliwość i zaszczyt otwierać Dożynki powiatowe w Radawcu, za co otrzymały podziękowanie oraz ekwiwalent pieniężny. Koło Gospodyń promowało zawsze lokalny wyrób mianowicie piróg drożdżowy na dożynkach gminnych, powiatowych, w Kozłówce, w Muzeum Wsi Lubelskiej, festynach między innymi w Niemcach. Zespół brał udział w wydarzeniu organizowanym w Dworku u Braci Mazur pt. "Zasmakuj w tradycji", gdzie kolędowały i gotowały potrawy świąteczne z p. Bożeną Dykiel. Panie aktywnie brały udział w wydarzeniach odbywających się w GCK-u -np. Dzień Kobiet, warsztaty pt. "Kultura na widelcu". Każdego roku również uczestniczyły w wycieczkach organizowanych przez GCK - Urząd Gminy. A były to: Bieszczady, Zakopane, Gdańsk-Gdynia-Sopot, Wilno, św. Lipka, Mazury, Kielce, Oświęcim, Wieliczka, Łagiewniki, Kraków, Zamość, Krasnobród, Sandomierz.
Panie biorą czynny udział w różnych wydarzeniach i imprezach organizowanych w gminie, jak również reprezentują nas na zewnątrz. Brały udział w Orszaku Trzech Króli, przygotowując poczęstunek dla uczestników. Uczestniczyły w śpiewaniu pieśni maryjnych w kościele u Dominikanów w Lublinie. Mały swoje stoisko na Jarmarku Jagiellońskim w 2016 i 2017 roku, gdzie wystawiły piróg drożdżowy, bigos oraz pierogi ruskie i lubelskie. Koło współpracują z Lokalną Grupą Działania w Lublinie, która organizowała wyjazdy promujące produkty lokalne. Między innymi w 2019 roku panie brały udział w X Targach Europejskich w Zakopanem. Otrzymały tam dyplom za swoje rękodzieło a były to wyroby z krepiny, serwety i makaty szydełkowe. Kolejnym wyjazdem były Targi w Kielcach, gdzie panie za cały wystrój swojego stoiska i produkty otrzymały I nagrodę. Koło Gospodyń bierze udział w różnorodnych konkursach kulinarnych między innymi "Bitwa regionów" w Nałęczowie, w Poniatowej, na zjeździe "Forum Kobiet Aktywnych" w Bychawie gdzie zajęły II miejsce za ciasto drożdżowe z buraków cukrowych. Oczywiście na terenie gminy również, brały udział w festynie "Cebulaki" gdzie zdobyły nagrodę Grand Prix za swoje dania. Co roku Koło bierze udział w organizowanym przez Centrum Kultury Gminy Jabłonna Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i otrzymuje nagrody. Od 2022 współpracuje ze Świetlicą w Jabłonnie-Majątek włączając się w organizację wydarzeń i warsztatów, razem ze Stowarzyszeniem Czerwone Jabłuszko zapoczątkowały też tradycję świętowania Dnia Jabłka.
W roku 2020 Koło Gospodyń obchodziło okrągłą rocznicę 55-lecie istnienia, a przewodnicząca 30-lecia.